Recenze a testy

Přístroje NiteSite – revoluce na poli digitálního nočního vidění
Nové patentované systémy digitálního nočního vidění Viper, Wolf a Eagle od anglické společnosti NiteSite Ltd. z Yorku, které se nedávno dostaly na náš trh, se v zemi původu využívají při lovu, v bezpečnostních složkách a k pozorování v prostředí s nulovou viditelností. Výrobce využil k jejich konstrukci infračervené záření, takže ve srovnání firmami vyrábějícími přístroje založené na zesilování zbytkového světla (noktovize) se mu podařilo dospět k levnějším, snadno ovladatelným přístrojům, pracujícím s vysokou spolehlivostí. 
 
Zařízení umožňuje ostré a jasné noční vidění bez ohledu na okolní světlo a viditelnost. Ve smyslu novely zákona o zbraních účinné od 1. 7. 2014 navíc nejde o zakázaný doplněk ke zbrani. Kouzlo přístrojů od firmy NiteSite spočívá v rychlé a jednoduché přeměně normálního zaměřovacího dalekohledu ve výkonný přístroj pro noční vidění. Společnost NiteSite je průkopníkem na poli digitálního nočního vidění. V současnosti se na trhu prezentuje zbrusu novou řadou produktů. Model Viper je vhodný pro střelbu na vzdálenost do 100 m, s modelem Wolf lze střílet na vzdálenosti do 300 m a nejvýkonnější Eagle je určen ke střelbě na velké vzdálenosti – až do 500 m.

POPIS PŘÍSTROJŮ A JEJICH FUNGOVÁNÍ

Přístroje Viper, Wolf i Eagle se skládají ze dvou základních částí. Jádro tvoří modul s vyzařovačem infračerveného záření, který směřuje k pozorovanému objektu, a LCD obrazovka s úhlopříčkou 8,9 cm, na které lovec vidí sledovaný objekt. Tato část systému se upevní plastovou svorkou o průměru 25 mm nebo 30 mm na tubus zaměřovacího dalekohledu (obr.). Jas obrazovky lze regulovat knoflíkem umístěným nad její horní hranou. Součástí příslušenství je i pět průhledných filtrů k nalepení na obrazovku. Pomáhají zabránit jejímu lesku, čímž se zvýší „neviditelnost“ lovce pro okolí. 
Druhou, neméně důležitou součástí systému je snímací kamerový modul, který se nasazuje na trubkový gumový nástavec, a ten na okulár zaměřovacího dalekohledu. Barevný kamerový modul 1.0 Lux 600TVL 1/3 s čipem CCD CMOS pracujícím v systému PAL nebo NTSC v poměru 4:3 je propojen jak s obrazovkou, tak s baterií (12 V). K přístroji lze připojit i zařízení pořizující video- a audiozáznam. Kamerový modul má na výstupu otočné zdrsněné kolečko k zaostření (ideálně palcem ruky) pro zřetelné a plné zobrazení kříže zaměřovacího dalekohledu na obrazovce. Přístroj se zapíná tlačítkem na zadní stěně hned vedle zdířek pro připojení baterie, LCD (NS) a AV výstupu. 
Nabíjecí polymerová Li-Ion baterie je uložena v pouzdře a připevňuje se buď ke gumovému nástavci na zaměřovacím dalekohledu, nebo pomocí suchého zipu na pažbu zbraně. Baterie se může dobíjet pouze nabíječkou dodávanou výrobcem. 
Tělo kamerového modulu i integrovaného LCD s vyzařovačem infračerveného záření je vyrobeno z vysoce odolného tvrzeného plastu.
Princip fungování přístrojů zařízení je založen na tom, že infračervené LED diody vyzařují infračervené světlo, které se odrazí od cíle a vrací se objektivem zaměřovacího dalekohledu do snímací kamery, jenž obraz cíle převede na LCD monitor (v noci je obraz černobílý). 
Velkým kladem přístrojů je velmi snadná obsluha a rychlá montáž, kterou každý zvládne během jediné minuty. Výrobce garantuje použití zařízení na zbraních bez omezení ráže.

Vlastnosti a technické parametry přístroje NiteSite Viper
  • použití při střelbě do 100 m;
  • jedna integrovaná infračervená LED dioda;
  • nabíjecí polymerová Li-ion baterie se nasazuje na pažbu nebo na gumový tubus;
  • zařízení nepotřebuje k provozu absolutně žádné okolní světlo;
  • výstup pro video a audio;
  • použitelná na zbrani jakékoliv ráže;
  • hmotnost zařízení na zaměřovacím dalekohledu 572 g;
  • kapacita baterie: až 7,5 hodin;
  • frekvence infračerveného záření 850 nm;
  • úhlopříčka LCD obrazovky: 8,9 cm;
  • použitelné při teplotách od -20 °C do 60 °C;
  • výstup pro video a audio;
  • odolnost vůči vodě.

STŘELBA AŽ DO 500 METRŮ …

Model Viper byl navržen s cílem nabídnout potenciálním uživatelům maximálně cenově dostupný a přitom kvalitní přístroj pro noční vidění. S možností rozpoznání cíle až na 100 m se ideálně hodí k lovu na kratší vzdálenost (např. na vnadištích). Rychlá a jednoduchá šedesátivteřinová montáž na běžný zaměřovací dalekohled umožňuje bezproblémový přechod na noční lov se stejnou zbraní, na kterou je lovec zvyklý, a to bez použití speciálního náčiní či pomůcek.
Další výrobek z modelové řady firmy NiteSite, uváděný na trh pod názvem Wolf, je dokonalým univerzálním pomocníkem každého lovce. Umožňuje vysoce kvalitní noční vidění s možností identifikace cíle až na vzdálenost 300 m. Ve srovnání s modelem Viper má Wolf tři integrované infračervené LED diody a kapacitu nabíjecí baterie až osm hodin. Hmotnost zařízení na zaměřovacím dalekohledu činí 532 g.
Nejvýkonnějším modelem je Eagle. Díky pěti infračerveným LED diodám lze sledovat cíl ve vzdálenosti až 500 m. Hmotnost přístroje je 572 g, kapacita baterie až 27 hodin. 

Ruční pozorovací přístroj nočního vidění Spotter Xtreme.

 

MONOKULÁR SPOTTER XTREME

Kromě uvedených systémů nočního vidění montovaných na zaměřovací dalekohled vyvinula firma NiteSite i ruční pozorovací přístroj Spotter Xtreme. Sledovaný cíl se zobrazuje na LCD monitoru přístroje s úhlopříčkou 8,9 cm. Pozoruhodný přístroj umožňuje pomocí pěti infračervených LED diod sledovat cíle až na vzdálenost 500 m (je vybaven dvacetinásobným zoomem). Baterie vydrží v provozu více než 20 hodin. Hmotnost přístroje činí 1,3 kg. Samozřejmostí je odolnost vůči vodě.

MALÝ TEST ZAŘÍZENÍ PRO NOČNÍ VIDĚNÍ NITESITE

Samozřejmě jsem si nemohl nechat ujít příležitost vyzkoušet si nové zařízení pro noční vidění v praxi. Za velkou výhodu považuji, že přístroje lze používat nejen v noci, ale i ve dne, což u většiny klasických noktovizorů není možné. Proto jsem si model Wolf, který jsem měl k dispozici, řádně „osahal“ ve dne, kdy jsem si vyzkoušel rychlost montáže a především nastavení snímacího kamerového modulu, aby zobrazení „kříže“ na LCD obrazovce bylo co nejostřejší a umístěné uprostřed. Ke střelbě jsem měl k dispozici uherskobrodskou kulovnici CZ 550 v ráži 7x64, střelivo RWS se střelou Evolution o hmotnosti 10,3 g. Střílel jsem na venkovní střelnici za slunečného počasí na vzdálenost 150 m. Zbraň jsem měl připevněnou na střeleckou hůl – trojnožku RedHead® 3v1, která se vyznačuje velkým rozsahem nastavení teleskopických nožiček (přibližně od 0,5 do 1,5 m). Trojnožku jsem volil s ohledem na hmotnost zbraně a zařízení především k zajištění stability při střelbě, mobility a pohodlnému namíření zbraně na cíl. Přístroje jsou dodávány v přepravních kufřících z odolného plastu.
Na tomto místě je třeba zdůraznit zcela zásadní věc: každý, kdo bude střílet ze zařízením NiteSite, si musí uvědomit, že se nebude dívat do okuláru zaměřovacího dalekohledu, ale na obrazovku nad zaměřovacím dalekohledem! Tudíž nemá zbraň plně opřenou o rameno! Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl, jak držet zbraň ve stabilizované poloze, ale výsledek střelby stál za to. Vystřelil jsem první dvě rány a docílil jsem téměř dvojstřelu v desítce! A pokračovalo to podobně! Musím přiznat, že to pro mě byl až neskutečně nezvyklý zážitek ze střelby. Dívat se na obrazovku, vidět střed terče a pak zmáčknout spoušť … Střílím přes 25 let, ale takovým způsobem to bylo poprvé. 
Za velmi důležité považuji též upozornit na vhodný způsob upevnění gumového nástavce se snímací kamerou na okulár: snažte se nástavec nasunout co nejdál za okulár, neboť u silnějších ráží by mohlo vlivem zpětného rázu dojít k posunu nebo vychýlení kamery mimo osu zaměřovacího dalekohledu, takže by bylo nutné znovu nastavit zobrazení na LCD.
Po střelbě jsem přístroj a trojnožku odmontoval ze zbraně, přístroj uložil zpět do transportního kufříku a počkal si na tmu. Noční obloha byla zamračená a bez svitu měsíce. Za pomocí čelové svítilny jsem přístroj skutečně do jedné minuty namontoval zpět na zbraň a „usadil“ ji na trojnožku. Po zapnutí snímací kamery jsem očekával v nočním tichu nějaké pískání či jiný zvuk, ale přístroj pracoval zcela tiše. Oproti střelbě ve dne jsem střílel na kratší vzdálenost (100 m) a současně jsem si odzkoušel otočným knoflíkem nad obrazovkou měnit intenzitu osvětlení obrazovky. První dvě rány a výsledek zásahů v terči byl opět naprosto identický jako ve dne!

MOHU DOPORUČIT …

Na základě zkušeností získaných s modelem Wolf mohu novou modelovou řadu přístrojů nočního vidění Viper, Wolf a Eagle od společnosti NiteSite doporučit. Vede mne k tomu několik důvodů:
  • rychlá montáž a demontáž přístroje;
  • nulové optické zkreslení cíle – střílíte na to, co vidíte na obrazovce;
  • možnost střelby nejen v noci, ale i ve dne;
  • absolutně tichý chod přístroje;
  • není nutné sundávat zaměřovací dalekohled, měnit nastavení nebo zbraň nastřelovat;
  • použitelnost na zbraních různých ráží;
  • střelba možná i za špatné viditelnosti až na vzdálenost 500 m;
  • vysoká univerzálnost příslušenství, které umožňuje montáž přístroje téměř na každý typ zaměřovacího dalekohledu;
  • odolnost vůči vodě, vlhkosti a rozbití při pádu na zem;
  • použitelnost i za mrazu (do -20 °C);
  • střelbu si lze nahrát na video a později vyhodnotit.
Noční vidění NiteSite na zbrani.Jak reaguje zvěř na infračervené záření? Na tuto otázku se velmi těžko objektivně odpovídá. V zahraničí byly přístroje od firmy NiteSite odzkoušeny na lovu drobné zvěře (divoký králík, divoký krocan, liška), černé zvěře a jiné spárkaté zvěře a lovy dopadly úspěšně. Zvěř se chovala přirozeně, neodskakovala a neodbíhala. Některé kusy spárkaté zvěře sice projevovaly zvýšenou ostražitost, ale nelze říci, zda byl příčinou infračervený paprsek nebo něco jiného. 
Většinu čtenářů bude asi nejspíš zajímat cena přístrojů. Ta se liší podle modelu, ale měla by se pohybovat od přibližně 15 000 Kč za model Viper až po 30 000 Kč za nejvýkonnější Eagle. Pozorovací přístroj Spotter Extreme se u nás zatím neprodává, v zahraničí se jeho cena pohybuje kolem 25 000 Kč.
Na úplný závěr chci poděkovat zástupcům společnosti NiteSite, kteří mi laskavě zapůjčili přístroj k vyzkoušení.

Ing. Zdeněk Štěpánek - Svět myslivosti č. 10/2014, str. 38-41
Foto archiv autora a firemní materiály


článek v časopisu Svět myslivosti
 
 
Porovnání termovizních monokulárů

Termovizní přístroje zažívají v posledních dvou letech značný rozmach. Jsou čím dál tím více populárnější a také se rozšiřuje jejich nabídka na trhu. S rozšiřující nabídkou se množí spousty dotazů, který produkt si vybrat, který termovizní monokulár má ty nejlepší parametry? A využiji vůbec ten nejlepší produkt na trhu? Jaký má pro mě přínos vlastnit termovizi? Odpověď na tyto a další otázky můžete najít v tomto článku.

Na trhu s termovizními monokuláry jsou nejvíce známí tři výrobci - FLIRNight Pearl a Pulsar. Každá ze značek má svého zástupce ve vyšší a střední třídě.
Pro porovnání jsem vybral nejčastěji poptávané termovizní monokuláry FLIR Scout PS32, Night Pearl IR510 a v neposlední řadě Pulsar Quantum HD38S. Poslední zmíněný přístroj má již v základu dvojnásobné optické zvětšení, což mu může poskytnout určitou výhodu. Do porovnání by se mohl hodit spíše Pulsar Quantum HD19S, který jsem ale kvůli velmi špatným výsledkům vyřadil ještě před testem.

Parametrově jsou si všechny porovnávané přístroje velmi totožné, a proto je třeba vyzkoušet jejich vlastnosti ve volné přírodě, při pozorování zvěře. Test proběhl v podmínkách honitby jak ve vysokém lese, tak i na louce.
Termovizní přístroje pracují na principu zisku tepelných vln vyzařovaných každým objektem, což je zcela nová technologie použitelná v myslivosti. Právě pro loveckou praxi jsou zásadními parametry vzdálenost rozpoznání zvěře, odolnost, nabídka funkcí vhodných pro lov, jednoduchost ovládání a pak také rozlišení, životnost baterie a další. V tabulce uveřejňuji porovnání technických parametrů, je možné říci, že čím lepší parametr, tím je lepší obraz a využitelnost termovize.
Velmi často se uživatelé zaměřují na rychlost obnovy obrazu a rozlišení jádra, které patří mezi dva důležité parametry pro kvalitní výstup z termovize. Osobně jsem měl možnost porovnat nespočet termovizních přístrojů různých kvalit a určení. Ať už přes první termovize svého druhu určené pro průmyslové použití, první lovecké termovize určené pro detekci zvěře až po nejmodernější termovizní přístroje určené výhradně pro vojenské účely.
Pro lovecké účely se používají pouze nechlazené termovize, které disponují životností jádra přesahující 30 000 hodin používání. U nechlazených termovizí není třeba měnit chladící médium a také není zapotřebí se o termovizi nijak zvlášť starat. Nechlazené jádro však nedosahuje tak dobrého rozlišení obrazu.
Obecně všechny lovecké termovize pracují na spektrálním pásmu 8 až 14 mm, ty nejlepší termovize pro lovecké účely mají rozmezí mezi 7 až 14 mm. Jednoduše je možné říci, že čím nižší je spektrální pásmo, tím je obraz kvalitnější a je možné vidět více detailů.
Podobně to platí i u rozlišení, kde s rostoucím počtem pixelů (vyšším číslem matice pixelů) nabízí termovize čistější obraz a také čistější digitální zvětšení. Nebo také na velikosti vstupní čočky a použité kvality germaniového skla.

Pro lovecké účely je však nejdůležitější vzdálenost pro rozpoznání sledovaného kusu, případně vzdálenost na detekci pohybu. Reálné přečtení zvěře, zvláště pak samčí zvěře parohaté, je s termovizními monokuláry v této cenové kategorii možné pouze do pár desítek metrů, a to bez ohledu na optické zvětšení. Proto nejdůležitější funkcí zůstává stále vyhledání zvěře.
Měl jsem tu možnost, sledovat zvěř v lesnatém porostu na různé vzdálenosti a pomocí figuranta vysokého 17o cm jsem provedl test na poli. Jiná stavba těla figuranta než zvěře může hrát roli v rozeznání vzdálenosti.

Jako první jsem testoval FLIR Scout PS32, první termovizi svého druhu vhodnou do ruky. Americká společnost FLIR a absolutní jednička na trhu v termovizní technologii nabízí ve svém produktu integrovanou baterii, která vydrží až 4 hodiny provozu a unikátní funkcí InstAlert™. Tato funkce dokáže pomoci při vyhledávání zvěře na větší vzdálenost a také například v lesním porostu či tam, kde není zřejmé, zda se jedná o teplý objekt či nikoliv. Termovize naběhne za příjemných 5 sekund a její kalibrace není nijak zvlášť slyšitelná.
FLIR Scout PS32 má frekvenci obnovení obrazu 9 Hz, které navozuje pocit sekání. Pro vyhledání zvěře však není zapotřebí mít vysokou rychlost obrazu.
Ideální využití této termovize je v lesnatém porostu, kde se zvěř schovává za kmeny stromů a je pak pomocí červeného zvýraznění InstAlert™ krásně znatelná. Podle chování je možné určit i na vzdálenost 150 m o jaký druh zvěře se jedná.
Rozpoznání a detekce postavy na poli jsem byl schopen s bezpečností určit na 400 m a na 650 m rozpoznat a detekovat živou bytost, resp. pohyb. Na vzdálenost 900 m již skoro vůbec nebylo vidět ani vozidlo. Rozpoznání zvěře s FLIR PS32 je možné až na 400 m, kdy pomocí dvojnásobného digitálního zvětšení je možné vysledovat chování zvěře i siluetu a určit o který druh se jedná. FLIR Scout PS32 nemá možnost nahrávání ani video výstup.

Dalším z testovaných modelů je termovize Night Pearl IR510, speciálně navržena pro lovecké použití a vyráběná společně s největším výrobcem termovizní technologie v Asii, společností Guide Infrared. Novinka na našem trhu, která je dostupná od června roku 2014 a nabízí mnoho vylepšení oproti předchozí verzi. Výrazně vylepšený obraz pomocí 19mm čočky z nejvyšší jakosti germaniového skla, velmi tichou kalibrací obrazu (v lese téměř neslyšitelnou) a také novým pohotovostním režimem umožňujícím použití termovize až po dobu 5 hodin.
Night Pearl IR510 nabízí jádro o rozlišení 384x288 pixelů a obnovovací frekvenci 60Hz, což je nejvíce z testovaných termovizí. Doba pro naběhnutí termovize IR510 je do 4 sekund, při použití pohotovostního režimu je naběhnutí okamžité.Night Pearl IR510 disponuje navíc 2x a 4x digitálním zvětšením a také funkcí vyhledávání. Funkce vyhledávání zvěře opět zbarví nejteplejší 
místa do červené barvy a lze ji tak použít při pozorování v hustém porostu a jinak ztížených podmínkách. Vyhovující kvalita obrazu v lesním porostu dosáhla asi stejné hodnoty jako PS32, tedy asi do 150 m, ale za použití červeného módu (stejně jako FLIR Scout PS32). Rozpoznání a detekce postavy jsou opět velmi totožné se Scout PS32, kdy na 400 m bylo možno s bezpečností určit, že se jedná o člověka, na 6
50 m rozpoznat živou bytost a na 900 m bylo možné vidět opravdu slabý teplý bod, jenž by se ale dal i snadno přehlédnout. Night Pearl IR510 nabízí video výstup a potěší zárukou 3 roky.
 
Posledním testovaným produktem je Pulsar Quantum HD38S, který má již v základu dvojnásobné optické zvětšení. Očekával jsem od něj předem nejlepší obraz a vlastnosti, což se potvrdilo. Firma Pulsar je především známá na poli digitálního nočního vidění a termovizními přístroji se zabývá teprve druhým rokem.
HD38S má největší průměr vstupní čočky, celkem jsem naměřil 35 mm, což zaručuje pěkný obraz. Jako jediný testovaný model nemá integrovanou baterii a životnost nabíjecích baterií byla lehce pod hranicí 5 hodin. Pro šetření spotřeby přístroj nemá pohotovostní režim.
Co mně však nejvíce vadilo z uživatelského hlediska je doba startování termovize, čekal jsem 13 sekund, než se mi přístroj zapnul. Několikrát se mi stalo, že se pozorovaná zvěř schovala za strom dříve, než Pulsar naběhl. Pulsar nedisponuje červeným módem pro vyhledávání zvěře. Termovize má manuální kalibraci, kdy je pro každé pročištění obrazu potřeba zmáčknout tlačítko CAL. Kalibrace byla sice neslyšná, ale pokaždé je nutné zadělat krytky přístroje a teprve pak kalibrovat. Pro rychlé pozorování a vyhledávání zvěře se mi tento způsob nejevil zrovna uživatelsky přívětivý.
Jádro o rychlosti 30Hz je středem při porovnávání a její schopnost rozeznat postavu a přečíst ji je opravdu lepší než u dvou předchozích. Dokonce na vzdálenost 900 m bylo možno identifikovat celkem dobře teplý bod a to konkrétně osobu! Bohužel díky absenci červeného módu jsem nemohl identifikovat zvěř v lesním porostu na větší vzdálenost než zbylé testované přístroje.
 
Pro shrnutí bych uvedl, že termovizní přístroje v lovecké praxi jsou primárně určené pro vyhledávání zvěře, identifikaci na velké vzdálenosti, ale ne na jejich obeznávání. Pro obeznání je zapotřebí stále vlastnit přístroj pro noční vidění nebo velmi kvalitní dalekohled.
Použití termovize se samozřejmě nevylučuje i za denního světla, a to především v podmínkách, kdy nedokážeme lidským okem rozeznat objekt od pozadí. Ideálním prostředím pro termovizi je také mlha nebo hustý déšť, jenž tolik nevadí pro identifikaci nebo zjištění zvěře. Výborně se termovizní přístroje hodí také pro rychlé nalezení právě uloveného kusu, který ještě má zbytkovou tělesnou teplotu. Mód pro zvýraznění červenou barvou ukáže ulovenou zvěř daleko rychleji než třeba hledání baterkou.
Zpět k jednotlivým produktům. Nejlepší dohledovou vzdálenost měl Pulsar Quantum HD38S, avšak v ostatních parametrech nedopadl nejlépe. Nevhodně zvolená kalibrace obrazu i dlouhé čekání na naběhnutí termovize dokáže znepříjemnit i jinak velmi zajímavou čekanou. FLIR Scout PS32 byl průkopníkem mezi malými termovizními přístroji před třemi lety a své místo si stále drží. Velkým překvapením byl pro mě přístroj Night Pearl IR510, který svou velikostí, uživatelkou nenáročností a také dostačující vzdáleností pro identifikaci zvěře. Night Pearl IR510 je současně nejlevnějším ze všech testovaných modelů
a tím možná i vhodnou variantou pro ty, kteří hledají produkt k rychlému obeznání zvěře.
Samotný výběr pak nechám na čtenářích, každý potřebuje pro svou loveckou praxi jiný produkt. Nejlepší volbou však zůstává se zastavit v prodejně či si nechat poradit od vyškoleného personálu po telefonu. Termovizní technologie je stále poměrně nákladná na pořízení. Lze však pořídit model FLIR Scout PS24 i pod 50 000 Kč. Oproti testovanému modelu PS32 nemá tak dalekou dohledovou vzdálenost, a tak vysoké rozlišení
Pevně věřím, že jsem trochu pomohl poodhalit nabídku termovizních přístrojů pro pozorování. Výčet všech parametrů přístrojů naleznete na našich webových stránkách www.elovec.cz, kde si můžete také přečíst, co který parametr znamená.

Jakub RUDEL
ZÁHOŘÍ TRADE s.r.o
 
 
Vybrané technické parametry termovizních přístrojů
 
Parametr FLIR Scout PS32 Night Pearl IR510 Pulsar Quantum HD38S
Optické zvětšení 1x 1,2x 2,1x
Digitální zvětšení 2x 2x, 4x 2x
Průměr objektivu 19 mm 19 mm 38 mm
Rozlišení 320x240 px 384x288 px 384x288 px
Spektrální pásmo 7,5 - 13,5 mm 7,7 – 13,7 mm 7,7 – 13,2 mm
Zorné pole 24°x18° 23°x16° 14,4°x10,8°
Frekvence jádra (PAL) 9 Hz 60 Hz 30 Hz
Paleta barev teplá černá teplá černá teplá černá
teplá bílá teplá bílá teplá bílá
InstAlert™ červená teplá -
Video výstup ne ano ano
Startovací čas < 5 sec. 4 sec. 13 sec.
Typ baterie Li-Ion Li-Ion 4x AA
Životnost baterie 4 h 10 h 5,5 h
Rozměry 200x86x59 mm
Hmotnost 350 g





článek otištěn v čísle časopisu Myslivost 12/2014

×

Splátková kalkulačka ESSOX