Přístroje NiteSite – revoluce na poli digitálního nočního vidění

Přístroje NiteSite – revoluce na poli digitálního nočního vidění
Nové patentované systémy digitálního nočního vidění Viper, Wolf a Eagle od anglické společnosti NiteSite Ltd. z Yorku, které se nedávno dostaly na náš trh, se v zemi původu využívají při lovu, v bezpečnostních složkách a k pozorování v prostředí s nulovou viditelností. Výrobce využil k jejich konstrukci infračervené záření, takže ve srovnání firmami vyrábějícími přístroje založené na zesilování zbytkového světla (noktovize) se mu podařilo dospět k levnějším, snadno ovladatelným přístrojům, pracujícím s vysokou spolehlivostí. 
 
Zařízení umožňuje ostré a jasné noční vidění bez ohledu na okolní světlo a viditelnost. Ve smyslu novely zákona o zbraních účinné od 1. 7. 2014 navíc nejde o zakázaný doplněk ke zbrani. Kouzlo přístrojů od firmy NiteSite spočívá v rychlé a jednoduché přeměně normálního zaměřovacího dalekohledu ve výkonný přístroj pro noční vidění. Společnost NiteSite je průkopníkem na poli digitálního nočního vidění. V současnosti se na trhu prezentuje zbrusu novou řadou produktů. Model Viper je vhodný pro střelbu na vzdálenost do 100 m, s modelem Wolf lze střílet na vzdálenosti do 300 m a nejvýkonnější Eagle je určen ke střelbě na velké vzdálenosti – až do 500 m.

POPIS PŘÍSTROJŮ A JEJICH FUNGOVÁNÍ

Přístroje Viper, Wolf i Eagle se skládají ze dvou základních částí. Jádro tvoří modul s vyzařovačem infračerveného záření, který směřuje k pozorovanému objektu, a LCD obrazovka s úhlopříčkou 8,9 cm, na které lovec vidí sledovaný objekt. Tato část systému se upevní plastovou svorkou o průměru 25 mm nebo 30 mm na tubus zaměřovacího dalekohledu (obr.). Jas obrazovky lze regulovat knoflíkem umístěným nad její horní hranou. Součástí příslušenství je i pět průhledných filtrů k nalepení na obrazovku. Pomáhají zabránit jejímu lesku, čímž se zvýší „neviditelnost“ lovce pro okolí. 
Druhou, neméně důležitou součástí systému je snímací kamerový modul, který se nasazuje na trubkový gumový nástavec, a ten na okulár zaměřovacího dalekohledu. Barevný kamerový modul 1.0 Lux 600TVL 1/3 s čipem CCD CMOS pracujícím v systému PAL nebo NTSC v poměru 4:3 je propojen jak s obrazovkou, tak s baterií (12 V). K přístroji lze připojit i zařízení pořizující video- a audiozáznam. Kamerový modul má na výstupu otočné zdrsněné kolečko k zaostření (ideálně palcem ruky) pro zřetelné a plné zobrazení kříže zaměřovacího dalekohledu na obrazovce. Přístroj se zapíná tlačítkem na zadní stěně hned vedle zdířek pro připojení baterie, LCD (NS) a AV výstupu. 
Nabíjecí polymerová Li-Ion baterie je uložena v pouzdře a připevňuje se buď ke gumovému nástavci na zaměřovacím dalekohledu, nebo pomocí suchého zipu na pažbu zbraně. Baterie se může dobíjet pouze nabíječkou dodávanou výrobcem. 
Tělo kamerového modulu i integrovaného LCD s vyzařovačem infračerveného záření je vyrobeno z vysoce odolného tvrzeného plastu.
Princip fungování přístrojů zařízení je založen na tom, že infračervené LED diody vyzařují infračervené světlo, které se odrazí od cíle a vrací se objektivem zaměřovacího dalekohledu do snímací kamery, jenž obraz cíle převede na LCD monitor (v noci je obraz černobílý). 
Velkým kladem přístrojů je velmi snadná obsluha a rychlá montáž, kterou každý zvládne během jediné minuty. Výrobce garantuje použití zařízení na zbraních bez omezení ráže.

Vlastnosti a technické parametry přístroje NiteSite Viper
  • použití při střelbě do 100 m;
  • jedna integrovaná infračervená LED dioda;
  • nabíjecí polymerová Li-ion baterie se nasazuje na pažbu nebo na gumový tubus;
  • zařízení nepotřebuje k provozu absolutně žádné okolní světlo;
  • výstup pro video a audio;
  • použitelná na zbrani jakékoliv ráže;
  • hmotnost zařízení na zaměřovacím dalekohledu 572 g;
  • kapacita baterie: až 7,5 hodin;
  • frekvence infračerveného záření 850 nm;
  • úhlopříčka LCD obrazovky: 8,9 cm;
  • použitelné při teplotách od -20 °C do 60 °C;
  • výstup pro video a audio;
  • odolnost vůči vodě.

STŘELBA AŽ DO 500 METRŮ …

Model Viper byl navržen s cílem nabídnout potenciálním uživatelům maximálně cenově dostupný a přitom kvalitní přístroj pro noční vidění. S možností rozpoznání cíle až na 100 m se ideálně hodí k lovu na kratší vzdálenost (např. na vnadištích). Rychlá a jednoduchá šedesátivteřinová montáž na běžný zaměřovací dalekohled umožňuje bezproblémový přechod na noční lov se stejnou zbraní, na kterou je lovec zvyklý, a to bez použití speciálního náčiní či pomůcek.
Další výrobek z modelové řady firmy NiteSite, uváděný na trh pod názvem Wolf, je dokonalým univerzálním pomocníkem každého lovce. Umožňuje vysoce kvalitní noční vidění s možností identifikace cíle až na vzdálenost 300 m. Ve srovnání s modelem Viper má Wolf tři integrované infračervené LED diody a kapacitu nabíjecí baterie až osm hodin. Hmotnost zařízení na zaměřovacím dalekohledu činí 532 g.
Nejvýkonnějším modelem je Eagle. Díky pěti infračerveným LED diodám lze sledovat cíl ve vzdálenosti až 500 m. Hmotnost přístroje je 572 g, kapacita baterie až 27 hodin. 
Ruční pozorovací přístroj nočního vidění Spotter Xtreme.
 

MONOKULÁR SPOTTER XTREME

Kromě uvedených systémů nočního vidění montovaných na zaměřovací dalekohled vyvinula firma NiteSite i ruční pozorovací přístroj Spotter Xtreme. Sledovaný cíl se zobrazuje na LCD monitoru přístroje s úhlopříčkou 8,9 cm. Pozoruhodný přístroj umožňuje pomocí pěti infračervených LED diod sledovat cíle až na vzdálenost 500 m (je vybaven dvacetinásobným zoomem). Baterie vydrží v provozu více než 20 hodin. Hmotnost přístroje činí 1,3 kg. Samozřejmostí je odolnost vůči vodě.

MALÝ TEST ZAŘÍZENÍ PRO NOČNÍ VIDĚNÍ NITESITE

Samozřejmě jsem si nemohl nechat ujít příležitost vyzkoušet si nové zařízení pro noční vidění v praxi. Za velkou výhodu považuji, že přístroje lze používat nejen v noci, ale i ve dne, což u většiny klasických noktovizorů není možné. Proto jsem si model Wolf, který jsem měl k dispozici, řádně „osahal“ ve dne, kdy jsem si vyzkoušel rychlost montáže a především nastavení snímacího kamerového modulu, aby zobrazení „kříže“ na LCD obrazovce bylo co nejostřejší a umístěné uprostřed. Ke střelbě jsem měl k dispozici uherskobrodskou kulovnici CZ 550 v ráži 7x64, střelivo RWS se střelou Evolution o hmotnosti 10,3 g. Střílel jsem na venkovní střelnici za slunečného počasí na vzdálenost 150 m. Zbraň jsem měl připevněnou na střeleckou hůl – trojnožku RedHead® 3v1, která se vyznačuje velkým rozsahem nastavení teleskopických nožiček (přibližně od 0,5 do 1,5 m). Trojnožku jsem volil s ohledem na hmotnost zbraně a zařízení především k zajištění stability při střelbě, mobility a pohodlnému namíření zbraně na cíl. Přístroje jsou dodávány v přepravních kufřících z odolného plastu.
Na tomto místě je třeba zdůraznit zcela zásadní věc: každý, kdo bude střílet ze zařízením NiteSite, si musí uvědomit, že se nebude dívat do okuláru zaměřovacího dalekohledu, ale na obrazovku nad zaměřovacím dalekohledem! Tudíž nemá zbraň plně opřenou o rameno! Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl, jak držet zbraň ve stabilizované poloze, ale výsledek střelby stál za to. Vystřelil jsem první dvě rány a docílil jsem téměř dvojstřelu v desítce! A pokračovalo to podobně! Musím přiznat, že to pro mě byl až neskutečně nezvyklý zážitek ze střelby. Dívat se na obrazovku, vidět střed terče a pak zmáčknout spoušť … Střílím přes 25 let, ale takovým způsobem to bylo poprvé. 
Za velmi důležité považuji též upozornit na vhodný způsob upevnění gumového nástavce se snímací kamerou na okulár: snažte se nástavec nasunout co nejdál za okulár, neboť u silnějších ráží by mohlo vlivem zpětného rázu dojít k posunu nebo vychýlení kamery mimo osu zaměřovacího dalekohledu, takže by bylo nutné znovu nastavit zobrazení na LCD.
Po střelbě jsem přístroj a trojnožku odmontoval ze zbraně, přístroj uložil zpět do transportního kufříku a počkal si na tmu. Noční obloha byla zamračená a bez svitu měsíce. Za pomocí čelové svítilny jsem přístroj skutečně do jedné minuty namontoval zpět na zbraň a „usadil“ ji na trojnožku. Po zapnutí snímací kamery jsem očekával v nočním tichu nějaké pískání či jiný zvuk, ale přístroj pracoval zcela tiše. Oproti střelbě ve dne jsem střílel na kratší vzdálenost (100 m) a současně jsem si odzkoušel otočným knoflíkem nad obrazovkou měnit intenzitu osvětlení obrazovky. První dvě rány a výsledek zásahů v terči byl opět naprosto identický jako ve dne!

MOHU DOPORUČIT …

Na základě zkušeností získaných s modelem Wolf mohu novou modelovou řadu přístrojů nočního vidění Viper, Wolf a Eagle od společnosti NiteSite doporučit. Vede mne k tomu několik důvodů:
  • rychlá montáž a demontáž přístroje;
  • nulové optické zkreslení cíle – střílíte na to, co vidíte na obrazovce;
  • možnost střelby nejen v noci, ale i ve dne;
  • absolutně tichý chod přístroje;
  • není nutné sundávat zaměřovací dalekohled, měnit nastavení nebo zbraň nastřelovat;
  • použitelnost na zbraních různých ráží;
  • střelba možná i za špatné viditelnosti až na vzdálenost 500 m;
  • vysoká univerzálnost příslušenství, které umožňuje montáž přístroje téměř na každý typ zaměřovacího dalekohledu;
  • odolnost vůči vodě, vlhkosti a rozbití při pádu na zem;
  • použitelnost i za mrazu (do -20 °C);
  • střelbu si lze nahrát na video a později vyhodnotit.
Noční vidění NiteSite na zbrani.Jak reaguje zvěř na infračervené záření? Na tuto otázku se velmi těžko objektivně odpovídá. V zahraničí byly přístroje od firmy NiteSite odzkoušeny na lovu drobné zvěře (divoký králík, divoký krocan, liška), černé zvěře a jiné spárkaté zvěře a lovy dopadly úspěšně. Zvěř se chovala přirozeně, neodskakovala a neodbíhala. Některé kusy spárkaté zvěře sice projevovaly zvýšenou ostražitost, ale nelze říci, zda byl příčinou infračervený paprsek nebo něco jiného. 
Většinu čtenářů bude asi nejspíš zajímat cena přístrojů. Ta se liší podle modelu, ale měla by se pohybovat od přibližně 15 000 Kč za model Viper až po 30 000 Kč za nejvýkonnější Eagle. Pozorovací přístroj Spotter Extreme se u nás zatím neprodává, v zahraničí se jeho cena pohybuje kolem 25 000 Kč.
Na úplný závěr chci poděkovat zástupcům společnosti NiteSite, kteří mi laskavě zapůjčili přístroj k vyzkoušení.

Ing. Zdeněk Štěpánek - Svět myslivosti č. 10/2014, str. 38-41
Foto archiv autora a firemní materiály


článek v časopisu Svět myslivosti
 
 
Odeslat článek známému   Vytisknout