Noční vidění a jeho používání

Noční vidění a jeho používání
Jelikož na trhu je již nespočet přístrojů pro noční vidění, připravil jsem si pro Vás krátké seznámení s noktovizemi obecně. Popíšeme si jednotlivé skupiny a vždy vyberu vhodného zástupce, jako příklad.
První skupina jsou klasické (někdy nazývány analogové) přístroje nočního vidění tzv. noktovizory. Pracují na principu zesílení zbytkového světla pomocí elektro-optických převaděčů (EOP) nebo mikro-kanálkových zesilovačů jasu obrazu (MKZJO), které se osazují do čtyř základních typů dalekohledů. Terminologie nočního vidění rozděluje zmíněné EOP a nebo MKZJO dle výkonnosti na generaci 1+, generaci 2+, generaci 3+ a rovněž na generaci CORE, což je vývojově nejnovější produkt, cenově podobný nočnímu vidění generaci 1+ a výkonem i kvalitou obrazu generaci 2+. Obecně lze tvrdit, že čím vyšší generace, tím má přístroj lepší využití zbytkového světla a není nutno používat tak často přísvit. Noktovizory jsou rovněž náchylné na denní světlo či přesvícení, proto je třeba se pečlivě seznámit se zakoupeným přístrojem. Obrovskou výhodou noktovize je schopnost vidět reálný obraz bez zpoždění, tedy tak jak jej vidíte našim zrakem. Obraz u noktovize bývá zbarven do odstínů zelené barvy, případně černo-bílé. Právě černo-bílá barva obrazu je v nabídce krátce a její nespornou výhodou je možnost dlouhodobého pozorování bez únavy očí.

Základní rozdělení noktovizí je dle konstrukce přístrojů na monokuláry, binokuláry, předsádky a zaměřovače. Monokulární noktovizory se především používají pro obeznámení pozorované zvěře, místa a případně některé mohou být použity jako zasádky pro střelbu. Mezi nejznámější monokuláry patří Armasight Prime 5x (generace 1+); Armasight Spark (generace CORE), který může být použit jako zasádka a nebo Night Pearl Avenger 3x (generace 2+). Monokuláry mohou mít zvětšení 1x, toto zvětšení se hodí pro zasádky, případně mohou mít zvětšení větší, jako je 3x nebo i 4x či více. Pro samotné pozorování zvěře jsou doporučovány binokulární noktovizory. Nesporná výhoda pozorování s binokulárem je poměrně rychlé přizpůsobení se zraku a vnímání okolí po odtažení přístroje od očí. Srovnávání obrazu v hlavě je po odtažení od očí u monokulárů velká nevýhoda. Binokulární noktovizory jsou v nabídce rovněž od generace 1+ a to například Night Owl NOB5x, Armasight Spark-B (generace CORE) nebo případně Armasight Discovery (generace 2+). Při výběru vhodného binokuláru se vždy zaměřte na ergonomii používání, snadnost ostření, konstrukce a kvality obrazu z přístroje.

Pro noční lov existují dva způsoby používání noktovizorů. Velmi oblíbený způsob je stále předsádkový systém, tedy konstrukce monokuláru, který lze nasadit na fotoaparát, kameru i případně objektiv puškohledu. Předsádky nemají svou záměrnou osnovu a jsou seřízeny od výrobce tak, že pokud ji nasadíte jakkoliv na puškohled, pokaždé drží nástřel a střela letí tam, kde má. Opravdu umožňují jednoduchý a často žádaný způsob lovu. Myslivec může využívat zvětšení svého puškohledu, a pokud má variabilní zvětšení stává se pro něj předsádka universálnější. Navíc předsádky nočního vidění nejsou nedovoleným doplňkem zbraně kategorie A, dle zákona o zbraních a střelivu č. 119/2002 Sb., který může kdokoliv nabývat do vlastnictví bez nutnosti povolení. Nejznámější předsádky nočního vidění na českém trhu jsou od výrobce Night Pearl NP22, NP-MR, NP-X a další, méně známé typy či značky. Novinkou pro tento rok je předsádka Night Pearl NP-CORE. Nový NP-CORE je v klasických předsádkách jedinečný, pro běžný lov na černou zvěř dostačující, lovecká vzdálenost se pohybuje okolo 100m, kdy lovec rozezná a bezpečně přečte zvěř, kterou má na vnadišti. Nový NP-CORE nabízený s vlastnostmi gen 2+, je skoro s poloviční cenovkou. Samozřejmě, že si předsádka zachovává přesnost nástřelu za všech okolností.

Při výběru předsádky je nejdůležitější si zjistit informace, jak drží nástřel, špatně seřízená předsádka nebo dokonce digitální předsádka, mohou způsobit odchýlení střely až o několik desítek centimetrů. Nejjistější volbou a roky prověřenou praxí jsou předsádky využívající MKZJO generaci 2+, případně novinka s generací CORE. Použitím digitální předsádky riskuje každý myslivec špatnou ránu, jelikož digitální předsádka neumožňuje srovnat všechny optické prvky do osy puškohledu. Existují sice adaptéry, které by měly držet nastavení digitálních předsádek, avšak praxe ukázala, že tato metoda není zrovna spolehlivá.

Obecně je však možné konstatovat, že nejlepší využití pro noční lov nabízejí zaměřovače konstruované na principu noktovizoru. Jejich nabídka je opravdu velká. Mnozí z Vás si jistě pamatují produkty od značek Dedal, ATN nebo Dipol. Doba se však mění a jednotlivé firmy obměňují své nabídky, vznikají nové značky a zanikají staré. Pojďme se seznámit s nabídkou, která je v současné době dostupná na našem trhu. Jak již všichni z vás víte, zakoupit si zaměřovač nočního vidění již může opravdu každý myslivec s platným zbrojním průkazem a v něm skupinou C. Z celosvětového měřítka můžeme představit hrstku firem vyrábějící opravdu dobré přístroje a těmi jsou Armasight (bývalý vývojový tým z ATN), Night Pearl (úzce spolupracující s týmem Armasight) a nebo Dedal (stálice mezi noktovizory již po desetiletí). Výše jmenované společnosti si cení svých zákazníků a do vývoje i servisu pravidelně investují horentní sumy. Kvalitní produkt nočního vidění pozná každá zákazník již při pohledu. Vybírejte si z kvalitního zpracování, které vydrží nespočet ran a vydrží Vám dlouhou dobu bez nutnosti servisu. Mezi nejnovější produkty můžeme zařadit od značky Night Pearl typy Hunter, Vampire, Dragon nebo Vulcan. Všechny tyto přístroje jsou vyvíjeny ve spolupráci s americkým Armasight. Nejžhavější novinkou v sekci zaměřovačů nočního vidění je produkt Night Pearl Vampire. Opět využívající generaci CORE, nabízející zvětšení 4x a loveckou vzdálenost pro dobré přečtení zvěře až 120 metrů. Pomocí kombinace s neviditelným přísvitem pro zvěř v základním balení a cenou do 25 tis. korun si získal oblibu nejen u značné části zákazníků po celém světě, ale také v našich končinách.

Zaměřovače konstruované na principu noktovizí spadají již pod registraci, dle zákona o zbraních a střelivu č. 119/2002 Sb. Na zakoupení těchto přístrojů je nutno si vyřídit nákupní povolení na Polici ČR. Získání tohoto povolení bylo popsáno velmi podrobně v časopise Myslivost č.6. Jen ve zkratce - k získání je nutno být bezúhonný, vlastnit lovecký lístek (ten je podmínkou), zbrojní průkaz, vypsat žádost. Na platné nákupní povolení si zakoupíte zaměřovač a přihlásíte jako každou jinou zbraň. Povolení se vydává na dobu neurčitou. Legální noktovizní přístroj vám může prodat pouze prodejce zbraní s platnou licencí. Nejlépe váš puškař. Tento doplněk musí být do České republiky legálně dovezen, řádně proclen a zaevidován v dokumentech Policie ČR. Případně pokud vám bude prodejce nabízet přístroj bez dokladů, bez DPH či jiného zvýhodnění, kromě normální slevy z ceny, dostáváte se takto ke styku s nelegálním černým dovozem, který je v současné době tvrdě potírán orgány činnými v trestním řízení. Nevystavujte se zbytečně problémům do budoucna a při nákupu si prodejce řádně ověřte. Nákupem nelegálně dovezeného přístroje vám také nikdo negarantuje záruční opravu, kdy může hodnota opravdu dosáhnout takřka ceny nového přístroje.
 
Počátky nočního vidění sahají až do padesátých let minulého století, avšak stále patří mezi nejpoužívanější a nejoblíbenější technologie pro lov v noci. Za desítky let se kvalita noktovizních přístrojů výrazně zlepšila, jakožto i jejich rozměry se zmenšily a cena klesla.
 
Neodmyslitelnou součástí noktovizorů jsou přísvity, které se používají za nedostatečných světelných podmínek pro přisvícení. Také přísvity mají své dělení dle použité technologie a vzdálenosti dosvitu. První skupinou jsou přísvity využívající infračervenou diodu jako zdroj svitu (označovány jako IR), které mají dosvit kolem 100m. Druhou skupinou jsou laserové přísvity využívající laserovou technologii pro svit. Jejich paprsek dosvítí i několik stovek metrů. Použitím laserových přísvitů, převážně produkce Ruska, Běloruska nebo Číny, se můžete dostat do konfliktu se zákonem. Česká legislativa vnímá některé druhy přísvitů jako vojenský materiál a díky neznalosti neevropských výrobců naší legislativy, můžete takto nechtěně nakoupit nelegální produkt. Doporučujeme vybírat kvalitní přísvity domácí nebo jiné Evropské produkce, například z Německa.

Podle vlnové délky světla v infračerveném poli se pak dělí na viditelné a neviditelné pro zvěř a to u obou skupin. Viditelné spektrum pro zvěř je dle poznatků pod hranicí vlnové délky 840nm, přičemž na vyšší vlnovou délku již zvěř nereaguje. Pro lov zvěře se nejvíce používá vlnová délka 850nm a nebo také 905nm, 940nm i 980nm. Nevýhodou vyšší vlnové délky je ta skutečnost, že razantně snižuje výkon v očích pozorovatele a také zkracuje vzdálenost dosvitu.
 
Článkem o nočním vidění jsem Vám chtěl přiblížit jeho použití, nové produkty a také objasnit situaci na trhu. Je pravda, že někteří starší myslivci tento způsob lovu odsuzují, ale bohužel v dnešní době nic jiného k tlumení černé zvěře nezbývá. Je také pravda, že technologie se neustále zdokonaluje, vyvíjí a dostává se také do našeho koníčku. Názory, že se díky nočnímu vidění vystřílí všechna zvěř, jsou nesmyslné. Vždyť před sto lety, v době prvních puškohledů pro lov, byl slyšet úplně stejný názor a podívejme se, kolik máme nyní spárkaté zvěře. Záleží vždy na lidech, jakým způsobem zmíněné technologie používají.
 
Jakub Rudel
ZÁHOŘÍ TRADE s.r.o.
Odeslat článek známému   Vytisknout